Bartholomew County voters will be making choices in races ranging from the president all the way to town boards in towns like Hope and Hartsville during Tuesday’s primary.

But there is also still time to vote early. Early voting continues today and tomorrow in Bartholomew County at the county courthouse (until 5 p.m. today and from 8 a.m. to 3 p.m. Saturday), and at Donner Center, Flintwood Wesleyan Church and the Main Source Bank branch on Jonathan Moore Pike from 11 a.m. to 7 p.m. today and from 8 a.m. to 3 p.m. Saturday.

There will also be early voting until 8 a.m. noon on Monday at the  courthouse.

Bartholomew County voters will be choosing candidates including:

Republicans

President — Jeb Bush, Ben Carson, Chris Christie, Ted Cruz, Carly Fiorina, John R. Kasich, Rand Paul, Marco Rubio, Donald J. Trump

U.S. Senator — Marlin A. Stutzman, Todd Young

Governor — Mike Pence

U.S. House District 6 — Chuck Johnson Jr., Luke Messer, Jeff Smith

Indiana Senate District 44 (western Bartholomew County): Josh Anderson, Eric Koch

Indiana House District 57 (northeastern Bartholomew County) — Sean R. Eberhart

Indiana House District 59 — Ryan Lauer, Milo Smith, Lew Wilson

Indiana House District 69 (southeastern Bartholomew County) — Nancy L. Franke, Jim Lucas

Circuit Court Judge — Scott Andrews, Kelly Benjamin

County Coroner — Clayton R. Nolting, Ronald W. Shadley Sr.

County Surveyor — E.R. Gray

County Commissioner District 1 — Susan Thayer-Fye, Larry S. Kleinhenz, Jorge R. “George” Morales.

County Commissioner District 3 — Rick Flohr

County Council at-large (3 seats) — William F. “Bill” Lentz, Michael Lovelace, Matt Miller, Evelyn Strietelmeyer Pence, James “Jim” Reed

Hartsville Town Council (3 seats) — Michael “Mike” W. Crull, Rex L. Dora, Steven Rucker

Hope Town Council Ward 3 — Ohmer J. Miller

Democrats

President — Hillary Clinton, Bernie Sanders

U.S. Senator — Baron Hill

Governor — John R. Gregg

U.S. House District 6: Danny Basham, George T. Holland, Bruce W. Peavler, Ralph Spellbring, Barry Welsh

Indiana Senate District 44 (western Bartholomew County) — Linda K. Henderson

Indiana House District 59 — Dale Nowlin, Bob Pitman

County Coroner — Paula Rothrock

County Commissioner District 3 — Brad Woodcock

County Council at-large (3 seats) — Gabrielle “Gaby” Cheek, Pam Clark, Lynne L. Fleming

Hartsville Town Council (3 seats) — Lisa L. Hayes, Mark Imel, Jeremy Kimball

Hope Town Council Ward 1 — Edward Johnson

Hope Town Council Ward 2 — Nellie Meek, Greg Sims